Strona domowa Elizy, Michała i Blanki
Michał artykuły
Strona główna > Artykuły > 
Regeneracja akumulatorów.

Pewnego dnia dostałem w prezencie wkrętarkę akumulatorową. Duża zabawka, raczej profesjonalna. Przywiózł ją mój teściu z Francji. Powiedział, że chclieli ją wyrzucić na śmietnik, a według niego może mi się jeszcze przydać. No cóż, mówią że darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda. Prezent przyjąłem z dużą ciekawością. Okazało się, że wkrętarka jest sprawna. Jedyny minus, to utrata pojemności akumulatorów.

Pomyślałem, że to nie powinno stanowić problemu, bo wystarczy znaleźć taki model lub podobny i dokupić akumulatory. Nigdy wcześniej nie miałem takiego urządzenia akumulatorowego i nie wiedziałem, że to praktycznie niemożliwe. Producenci są niemal w 100% zgodni i zmuszają klientów do kupowania nowych urządzeń, nawet jeśli chodzi jedynie o wyminę akumulatorów. Nie mogłem znaleźć takowych. Ba! Dowiedziałem się nawet, że to bardzo nietypowe, aby wogóle jakieś podobe urządzenie miało możliwość dokupienia nowych akumulatorów. Jak nowy to jedynie cały zestaw.

Nie byłem zdziwiony, bo kapitalistyczny system w jakim żyjemy sprzyja takim praktykom. Co teraz? Miałem faktycznie pozbyć się takiego fajnego warsztatowego gadżetu? Wiertareczka z udarem, dwa biegi, zmiana obrotów, płynna regulacja mocy akumulatory 18V i ja niby miałem to wyrzucić? NIE!

Postanowiłem regenerować akumulatory tej wkrętarki. Regeneracja akumulatorów to zadanie dość proste. Rozebrałem je i od razu zorientowałem się, że sprawa będzie banalna. Co zobaczyłem? W akumulatorze był zestaw 15 ogniw o napięciu 1.2V i pojemności 1700mAh. No tak, jakie to proste 15 * 1.2V = 18V. Wystarczyło zatem zakupić 30 takich ogniw i je zamienić, zachowując schemat połączeń.

Regeneracja akumulatorów

Udało mi się znaleźć takie ogniwa na popularnym serwisie aukcyjnym. Ku memu zdziwieniu nie było tak łatwo. Znalazłem jedną aukcję. Kochani, produkt niszowy! Jak ktoś handluje to jest okazja zarobić!

Regeneracja akumulatorów

Po odebraniu przesyłki zabrałem się do pracy. Regenerację akumulatorów zaczynamy od dokładnej dokumentacji schematu połączeń. Jeden z akumulatorów ma przyklejony czujnik temperatury, chronioący zestaw przed przegrzaniem w czasie ładowania. Należy go koniecznie zainstalować. Wśród nowych ogniw, znalazłem nawet klilka ze specjalnie wyciętym fragmentem papierowej osłonki, aby przymocować w ty miejscu czujnik.

Regeneracja akumulatorów

Okazało się, że rozmontowanie całości nie obyło się bez dobrych kombinerek i sporej siły, bowiem blaszki łączące ogniwa, przytwierdzono solidnie. Ja nie miałem możliwości przymocowania ich tak solidnie, poza tym w czasie demontażu uległy zniszczeniu.

Regeneracja akumulatorów

Przed przystąpieniem do lutowania, dobrze jest poułądać sobie cały komplet ogniw w odpowiednim porządku i skleić mocno taśmą klejącą, tak żeby się nie rozpadały.

Regeneracja akumulatorów

Następnie można przystąpić do lutowania. Trzeba w tym momencie dysponować fragmentami przewodów, o niemałym przekroju i skorzystać z lutownicy. Regeneracja akumulatorów przebiegłą dość sprawnie i zajęła około godzinki.

Regeneracja akumulatorów

Sprawdziłem czy działają i okazało się, żę wszystko śmiga jak należy. Dobrze że miałem działającą łądowarkę. Teraz akumulatorki mają już ponad rok. Korzystam z wkrętarki dość intensywnie i przyznam, że dobrze zrobiłem starając się ją przywrócić do życia. Spłaciła się już z nawiązką. Akumulatorki ładują się około 2-3 godzin, a wiertarka pracuje jak należy i dysponuje dużą mocą. Jestem bardzo zadowolony, że regeneracja akumulatorów 18V mi się udała i zachęcam do  samodzielnej regeneracji.

 

Tekst czytany (55849) razy.     Data dodania: 2012-12-18 14:29:18    « wróć    

komentarz od:
as
To nie jest żadna regeneracja ogniw ! To jest wymiana na nowe. Regeneracja by była wtedy gdyby stare za pomocą zabiegu regeneracji odzyskały sprawność i zostały ponownie założone !
Data dodania:
2018-02-03 19:43:04

komentarz od:
Michal
Lutowanie ogniw to ryzyko, więc proszę robić to z rozwagą. Grozi pożarem.
Data dodania:
2017-02-07 07:15:28

komentarz od:
Karollo
Jasne clio.. ale jak ktos ma wkretarke AEG LUB INNY WYPAS TO NIE KUPISZ ZA TE GROSZE... :)
Data dodania:
2015-06-02 16:00:25

komentarz od:
Gerard
2,50-3,50zł koszt nowego ogniwa. Centrum chińskie w Wólce Kosowskiej ;) posiadają różne pojemności, różne wymiary ;)
Data dodania:
2015-05-06 18:01:58

komentarz od:
Tomi
Prawda, rynek swoje zrobił. Już takiej operacji się nie opłaca robić.
Pozdrawiam,
Data dodania:
2015-04-02 13:30:16

komentarz od:
Sorrow
@Michał - Owszem, wystarczy wpisać, jednak ceny po zsumowaniu potrzebnej nam ilości tych ogniw nie są już takie atrakcyjne. Autor zakupił po 3zł sztukę, wtedy ma to jak najbardziej sens. Ze świecą teraz szukać w takiej cenie, bo trzeba zazwyczaj zapłacić trzykrotność tego co autor. A za to można kupić już całą nową wkrętarkę, na pewno jakiś podstawowy model mniej znanej firmy, ale 90% osób przy amatorskim wykorzystaniu tego narzędzia powinno być usatysfakcjonowane
Data dodania:
2015-04-02 12:33:12

komentarz od:
clio
Kiedy zobaczyłem ceny ogniw to przyprawiają o ból głowy (zdzierstwo) jak by tylko nie przeliczać i kombinować nie opłaca się regenerować akumulatora, nigdy nie będzie to samo .Po analizie kupiłem nową wkrętarkę 18V z dwoma aku. za cenę 117 zł.z dostawą.Zupełnie wystarczająca do prac amatorskich domowych.
Data dodania:
2014-11-18 17:39:46

komentarz od:
Einhellregen.
A ja dostałem od szefa wkrętarke Einhell z dwoma akumulatorami,oczywiście po naładowaniu krótko trzymały.Rozebrałem pomierzyłem każde ogniwo ,dobre miały podobne napięcie a te uszkodzone mniejsze lub zwarcie.Przełożyłem część sprawnych ogniw 1.2V z jednego akumulatora do drugiego.Mam teraz 1 ale za to sprawny ,mocny akumulator i to za darmo !!!
Data dodania:
2014-09-15 14:21:14

komentarz od:
Admin
Witam wszystkich. Właśnie największa trudność to zakup ogniw. Ja pisząc artykuł, wspominam że zakupiłem na allegro, ale jak widać, to był szczęśliwy traf. Teraz ogniwa mają jakąś kosmiczną cenę i nie potrafię znaleźć takich. Trzeba poszperać po hurtowniach elektrycznych itp .... może też byćtak, żę lobby zadziałało i nie pozwoli nam na takie zabiegi.
Data dodania:
2014-07-02 12:17:07

komentarz od:
olekwankowicz@wp.pl
Witam. Również jak Pan Krzysztof byłbym zainteresowany zakupem ogniw 1,2 aby zregenerować swoja wkrętarkę 18 V. Proszę (jeśli to możliwe) o podanie adresu do zakupu rzeczonych ogniw.
Z góry dziękuję i Pozdrawiam. :D
Data dodania:
2014-06-21 13:45:21

komentarz od:
Micha
Czyli rynek swoje zrobil. To za drogo. Ja kupowalem po 3zl. Lobby dziala. Mamy kupowac nowe i juz. Na to nie mam lekarstwa, witam w kapitalizmie. Z drugiej strony, jak ma sie wkretarke za 1000zl, to moze sie to oplacac.
Data dodania:
2014-04-11 08:11:30

komentarz od:
Piotr
Jedno ogniwo na allegro koszt 12zł X 15szt =180zł do jednej baterii? Czy to tak tanio?
Data dodania:
2014-04-09 21:21:44

komentarz od:
Michał
Hmm... Jeśli ich rozmiar jest taki sam, to zwiększenie pojemności nie powinno być przeszkodą. Ja bym zakupił 1,5. Tak przez analogię, jak kupowałem baterię do starej komórki, to też zakupiłem większą i działała dłużej. Tylko ważne jest aby czujnik temperatury był zainstalowany, bo on chroni przed przeładowaniem/przegrzaniem.
Data dodania:
2014-02-10 11:06:58

komentarz od:
Paveu
Cześć,

Planuję wymienić ogniwa w swojej wkrętarce. Niestety faktycznie ciężko je znaleźć w sieci. W allegro pojawiają się głównie całe akumulatory - nowe i używane - za nieopłacalną kwotę.
Takie pytanie mam: czy jeśli moje ogniwa do wkrętarki to 3x 10.8V 1.3Ah to mogę kupić takie np 1.5Ah i będą działały z tą samą ładowarką i wkrętarką?
Data dodania:
2014-02-09 10:54:29

komentarz od:
Michał
Witam,
Wystarczy np: na allegro wpisać: OGNIWO 1,2v
Całkiem sporo aukcji się wyświetli.
Data dodania:
2014-01-09 13:20:52

komentarz od:
krzysztof.hoffman@poczta.fm
Witam.Bardzo zainteresowała mnie Twoja zaradność . Jak mógł byś podać mi adres gdzie można zakupić elementy (ogniwa). rnrn pozdrawiam Krzysztof.
Data dodania:
2014-01-08 16:40:12


Twój nick *
Twój komentarz *
Aby wysłać formularz wpisz hasło z obrazka *
 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie Michał i Eliza

Blanka logo